Brands

The right brands for your customers

G Fashion Group portfolio is based on premium, well-known brands dealing with women's and men's fashion, footwear and accessories, which prefer quality and design. We are trying to innovate and constantly bring new brands and trends on the market.

BLEND

BLEND

BLEND presents a powerful selection of contemporary European styles and carefully crafted jeans built for urban living. Compentence and true craftsmanship are behind this Danish jeans label that appeals to a youthful free spirit.

LOVE MOSCHINO

LOVE MOSCHINO

The Love Moschino brand was created to highlight humour and originality in collaboration with leading designers. In recent years it has grown throughout the world and has its boutiques in more than 20 cities. A distinctive feature which is visible at all collections is the shape of the heart and very often the motifs of animals are appearing.

MO5CH1NO JEANS

MO5CH1NO JEANS

Úplně novou značkou na trhu je MO5CH1NO JEANS, která se poprvé objeví v obchodech od května 2023. Jedná se o brand značně energický, divoký, mladý a originální s velkým zastoupením denimu. V jejich kolekcích naleznete inovativní neotřelé střihy a potisky, ale patrné jsou také známé prvky z celého Moschino house jako například motiv červeného srdce nebo znak peace. Do budoucna se bude perfektně doplňovat s LOVE MOSCHINO.

LIVIANA CONTI

LIVIANA CONTI

The Liviana Conti was founded in 1976 as a baby clothing manufacturer and in 1982 it launched the first collection of women's fashions with a focus on knitwear. With her cuts, it emphasizes the woman's naturality and beauty, and especially the feeling of comfort. Big accent is therefore placed on the choice of materials and colours. Liviana Conti is designed for all women who like minimalism, high quality materials and refined cuts.

CAMPER

CAMPER

Camper is a contemporary Spanish footwear brand dedicated to creating unique seasonal collections that push boundaries by connecting decades of shoemaking heritage with the latest in design-driven innovation.

FRACOMINA

FRACOMINA

Italská značka vznikla v roce 2004 v Neapole. Fracomina je zárukou kreativity, vášně, nezkrotné elegance a nabízí rozmanitou kolekci kontaminovanou evropským vplyvem. Její heslem je jednoduše, elegantně a stylově. Značka se soustřeďuje na ženský vesmír, na podnikavé ženy, které se nebojí vyniknout a odlišit. Jednoduše jde o velice ženskou značku ideální na každou část dne.

INUIKII

INUIKII

The new inspiration that came from Switzerland - a family brand was founded in 2012 and aims one thing to say: Enjoy the winter as something unique. Their typical piece were at the beginning winter boots, nowadays they added sneakers and slippers, which are always original and easily recognizable. All products are made in Switzerland in Zurich. Each model is designed and built to meet the values of this family business.

PIERRE CARDIN

PIERRE CARDIN

Pierre Cardin je luxusní francouzská značka pánského oblečení, která se vyznačuje obratným spojením stylových designů a dokonalých střihů. Sám zakladatel této značky je často nazýván „otcem pánské módy“ – a to proto, že počátkem 50. let jako první z pařížských domů „haute couture“ přinesl nositelnou, dostupnou konfekci(„prêt-à-porter“ neboli „ready-to-wear“) do obchodních domů – a nebál se umístit na výrobek i své logo. Konkurenty byl nejdříve zatracován – a poté všemi následován…

BEATRICE.B

BeatriceB

Beatrice.b je „prêt-à-porter“ neboli „ready-to-wear“ značka založená v roce 2002 a vlastněná společností Plissé Group - módním domem, který již přes více než třicet let usiluje o krásu v módě skrz excelentní Made in Italy dodavatelský řetězec. Hlavní dvě klíčové hodnoty tohoto brandu jsou perfektní kvalita italského know-how a silný vizuální dopad. Znatelné je však také nadšení pro unikátní barvy a nadčasové střihy.

GAP

GAP

Společnost Gap byla založena v roce 1969 s hlavním cílem usnadnit výběr džínů a pro zákazníky udělat mnohem víc. Za více než 50 let se firma rozrostla na sedm značek a počáteční cíl přerostl v globální ambice prosazující rovnost, férové začlenění a především udržitelnost.

HAVAIANAS

HAVAIANAS

Široká škála barev, to je nezbytnost pro Havaianas. Tato dnes již světoznámá značka vznikla v roce 1962 v Brazílii a dodnes vyrábí především trendy žabky a sandály inspirované tradičními japonskými sandály Zōri. Důraz je kladem hlavně na odolnost a pohodlnost materiálu, který zajišťuje, že si s jejich produkty můžete vyjít na pláž, ale stejně tak i do města.

MISS SIXTY

MISS SIXTY

Miss Sixty, founded in 1991, is celebrated for its bold designs and iconic denim, embodying the spirit of the modern woman with confidence and sophistication. Championing sustainability, the brand inspires individuality through innovative cuts and vibrant colors. Discover Miss Sixty – where style meets empowerment and innovation.